Клепарівські черехи повертаються до Львова

18 Грудня, 2021

Категорії: Roots: репортажі, дослідження, розмови, спогади |

Позначки: традиційний сорт | череха клепарівська |

Країна: Україна |
Наш проєкт доєднався до ініціативи із повернення до Львова клепарівської черехи.

Свою назву цей гібрид вишні та черешні бере від тодішнього передмістя – Клепарова, славного своїми садами. За однією з версій, особливим смаком черехи завдячували поєднанню сонячних схилів цієї місцевості, багатого ґрунту та особливої води – яка згодом посприяла побудові саме тут пивоварні.

Перша письмова згадка про львівські Клепарівські черехи походить з 1555 року, коли міські урядовці і застерегли мешканців, щоб ті не сміли нищити черешневих дерев, а навіть навпаки – насаджували нові (ЦДІАУЛ Ф. 52 (Магістра міста Львова) оп. 2, спр. 1153. сторінка між 500 і 507.)

Клепарівська череха була популярною серед львів’ян та знаною далеко за межами міста. З неї готували конфітюри, лікери та наливки, а самі черехи та саджанці дерев активно експортували. Саме завдяки активному експорту саджанців сорт зберігся, і це дало можливість повернути його до Львова.

Перші 10 сертифікованих саджанців клепарівської черехи вже у Львові та навесні будуть висаджені в Ботанічному саду.

Ініціатива повернення Клепарівської черехи до Львова стала можливою завдяки Ігореві Лилю (Інститут Галицької Кухні), Маріанні Душар (Інститут Галицької Кухні, UCHP Seeds&Roots), депутатці обласної Ради Наталії Галецькій та директору Ботанічного саду Львівського національного університету імені Івана Франка Андрію Прокопіву.

Більше про клепарівську череху та ініціативу її повернення читайте на сайті.

You Might Also Like