The Filipina Baba. Філіппінка, яка створила Youtube канал про українську кухню

10 Січня, 2021

Категорії: Seeds: репортажі, дослідження, розмови, спогади |

Позначки: родинні традиції | Українська кухня |

Часовий проміжок: 2020-2029 |

Країна: Канада |

Місто: Vancouver |

Мова: Українська |




“Як це – філіппінка готує українські страви із вправністю галичанки?! Де Філіппіни, а де – борщ і вушка до нього?”. Це були ті перші думки, які закрутилися в голові, коли я натрапила на Youtube-канал з кумедною назвою “Filipina Baba”, в якому симпатична філіппінка показувала, як приготувати все те, що є святвечірньою гордістю кожної української господині: від борщу і вареників до маківника.

Звісно, пройти повз, і не познайомитися із такою чудовою господинею, я не могла. Її звати Обрі, їй 37 років. Ще в 10-літньому віці вони з мамою перебрались із Філліпін до Ванкувера (Канада), де і оселились. 


До різноманітності смаків і гастрономічних підходів Обрі була готова змалечку, адже Філіппіни – це своєрідний казан, де змішались традиції різних культур і континентів.

Моя кулінарна культура є дуже різноманітною. Я виросла на філіппінській їжі, а це поєднання різноманітної азійської традиції (індонезійська, тайська, малайзійська, китайська) з іспанською та із відчутним американським впливом. Азійський вплив – це спеції та інгредієнти, що притаманні нашому регіону – лемонґрас, імбир, пряні пасти, фрукти та овочі.

Aubrey B., The Filipina Baba

Філіппіни були колонізовані Іспанією близько 450 років тому, – розповідає Обрі, – тож це відбилося і на способах приготування їжі, і на назвах страв. Американська колонізація  Філіппін також мала свій вплив на кулінарну культуру, наприклад, у нас з’явилися спагетті з ковбасою – проте готуємо ми їх із солодким соусом, на азійський манер.

Ванкувер додав нових смаків – північноамериканських і польських (мати Обрі вийшла заміж чоловіка родом із Кракова), а згодом – і українських.  Чоловік Обрі походить з української родини, яка переїхала до Канади з Австрії, де вони перебували в таборах переміщених осіб (DP camps) після закінчення Другої світової війни. 


Обрі з чоловіком

The Filipina Baba: Як приготувати український борщ

The Filipina Baba: Як зробити вушка до українського борщу


До зустрічі зі своїм чоловіком я жила біля української церкви і щомісяця в одну з п’ятниць вони мали “Baba’s dinner”. Ці вечері були дуже популярними! Ми ходили туди з друзями, стояли в довжелезній черзі, а потім смакували борщем, голубцями, варениками…. Проте, серед усіх страв, що подавали на “Baba’s dinner” була одна, яка мене вразила найбільше – маленькі голубці з квашеної капусти. Я ніколи раніше не куштувала таких! А ще їх розмір, вони були крихітними, на відміну від великих голубців, які робила наша польська родина. Одне слово – я закохалася!

Aubrey B., The Filipina Baba

The Filipina Baba: Як зробити голубці


Обрі розповіла, що загалом їй складно порівняти українську чи польську кухню з своєю рідною, філіпінською. Звичайно, є спільні компоненти – капуста, морква, цибуля та часник, але смаки зовсім інші.

А ще я помітила, що в українській кухні є так багато різного хліба! У нас на Філіппінах є лише один хліб  – щось на зразок українського колача, але у формі булочки.

Aubrey B., The Filipina Baba

COVID-19 як стимул до відеоблогерства

Свій Youtube канал – “The Filipina Baba” (*) – Обрі запустила частково для розваги, проте головною причиною стало те, що через COVID Обрі з чоловіком не змогли б приєднатися до родини чоловіка в Едмонтоні на Святу Вечерю. Обрі хотіла продовжити його родинну традицію, тож подружжя вирішило задокументувати процес підготовки до цієї Вечері.

Назва для каналу – “Філіпінська Баба” – була очевидною, адже це чоловік називає мене так! Я з Філіппін, а ще, за словами чоловіка, я Баба – тому що я люблю готувати і пекти все сама. І ще я, мабуть, сплю в ті ж години, що й Баба! 🙂

Aubrey B., The Filipina Baba
Святвечірня трапеза, приготована Обрі.

Для Святвечора я спекла колач, зварила борщ, вушка, вареники, узвар, кутю, пампушки, медівник, маківник, рибу, буряковий салат та гриби.

Aubrey B., The Filipina Baba

The Filipina Baba: Як зробити українські пампушки

The Filipina Baba: Як зробити український маківник


Найскладніше для Обрі виявилося приготувати вареники та вушка, бо вони вимагали розкачування тіста, ліплення, тощо. Найпростішими виявилися абсолютно дивовижний колач та борщ. 

Колач

Але найбільше емоцій та переживань у мене викликав медівник, адже мати мого чоловіка була відома своїм медівником. Тож це була велика відповідальність! 🙂

Aubrey B., The Filipina Baba

The Filipina Baba: Як зробити медівник


Обрі задоволена тим, як все вдалося. Звичайно, є речі, які вона планує змінити наступного року – наприклад тісто для вареників та вушок.

Наступний мій виклик буде, швидше за все, до Великодня – буду пекти Бабку та Паску!

Aubrey B., The Filipina Baba

“Сім’я мого чоловіка вже запитувала мене, чи я не планую робити та їсти сало… і мабуть так і буде в майбутньому! – сміється Обрі. – Хочу зарезервувати свою сало-дегустацію на той момент, коли ми відвідаємо Україну (що ми мали зробити ще в червні 2020 року, але через COVID усе відклалося)!”

Загалом у Обрі багато планів щодо її Youtube каналу. Вона планує показати не лише українську кухню, але й філіппінську, адже вони обидві дуже занурені в історію. А ще, Обрі успадкувала від чоловікової мами одну з найкращих діаспорних кулінарних книг – “Традиційна українська кухня” Савелі Стецишин. Цією книгою вона користувалася під час підготовки Святвечора, і планує приготувати інші рецепти з неї. Крім того, Обрі планує проводити більше часу в Едмонтоні з родиною чоловіка та зняти кілька епізодів на родинній кухні.

У мене були великі плани щодо нашого туру, який ми планували на червень минулого року! Якби він відбувся, то я обов’язково спробувала би борщ, вареники та інші страви на кожній із наших зупинок – Київ, Тернопіль, Івано-Франківськ, Коломия, Яремче, Буковель та Львів. Проте, як тільки подорожі стануть знову можливими, то ми неодмінно поїдемо в Україну і здійснимо усі наші плани.

Aubrey B., The Filipina Baba

(*) Baba, Баба – в українській діаспорі Канади та інколи у США це слово позначає жінку, зазвичай старшого віку, котра задіяна в готуванні їжі на громадських чи парафіяльних кухнях. Баби влаштовують обіди при парафіях, організовують “кава-брейки” з солодким після недільної Літургії, виступають у ролі весільних господинь та у організаціях великих забав, продають вареники та борщ. Громадська та економічна діяльність “інституту Баб” є дуже успішною, не дарма кажуть “усі церкви Америки побудовані на борщі та варениках”.


Усі фото для допису надані Aubrey B., відео з Youtube каналу The Filipina Baba.

You Might Also Like