“Соборний борщ”

24 Серпня, 2020

Категорії: Seeds: репортажі, дослідження, розмови, спогади |

Часовий проміжок: 1960-1969 |

Країна: Argentina |

Місто: Buenos Aires |

Мова: Українська |

Репозиторій: Diasporiana. Проєкт зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння |




Сьогодні, у День Незалежності України, хочемо привітати усіх українців – від Сяну до Дону та по цілому світові – тих, для кого це свято є чимось значно більшим, ніж нагодою вигуляти вишиванку та обмінятися святковими ґіфками в соцмережах. Пам’ятаймо, якою ціною дісталася та обороняється Незалежність! Слава Україні!

А при святі – дидактичне читання. Оповідання Миколи Понеділка “Соборний борщ” із однойменної збірки, виданої у видавництві Юліана Середюка в Буенос Айресі 1960 року.

Коротке гумористичне оповідання про борщ як символ непорозуміння та, врешті, порозуміння. Тож, цінуймо Незалежність, будьмо разом і варімо свій борщ – не зважаючи на жодні тимчасові перешкоди!

А щоб зацікавити до читання – цитата:

В одному горняті – борщ зелений. Полтавський. Густесенький. З картоплею, квасолькою, капусткою, та ще й з сальцем, підсмаженим молоденькою та зелененькою цибулькою… Та ще й лавровий листочок на додачу вкинено … І кропу дрібку …
В іншому горняті – борщик червоний. Тернопільський. Рідесенький. Із бурячком, затушкованим дрібнюсінькою закришкою (а в закришці морквичка, петрушечка та інша зеленинка) … Піддобрений м’ясцем та прихорошений сметанкою з затертим борошном … Та ще й кваску з цитрини для смаку вкраплено …
Отже – куди не глянь – чи в одно горня, чи в інше слинка від посмаку до горла приступає …
От, бачите, через що війна зчинилася, – каже Кирило, вказуючи на горнята.

Микола Понеділок, “Соборний борщ”, 1960


Wiki-довідка:
Микола Понеділок (*24 вересня 1922, Новомиргород, Херсонська губернія, російська імперія — †25 січня 1976, Нью-Йорк, США) — український письменник, автор збірок гумористичних оповідань, член Організації Українських Письменників «Слово». Похований на українському некрополі у Саут Баунд Бруку (Нью-Джерсі).

Під час Другої світової війни та німецької окупації попадає в 1944 у Німеччину, мешкав у Мюнхені, працював у театральній трупі Йосипа Гірняка та Олімпії Добровольської, грав у театрі Володимира Блавацького.

Пам’ятаю Миколу Понеділка з Ню Йорку і з Гантеру. В Гантері усе були літературно-мистецькі вечорі і пан Понеділок дуже часто брав участь у цих імпрезах. На фотографії 4 славні Гантерці – Іван Кобзяр, Микола Понеділок, Едвард Козак (Еко) і Іван Керницький (Ікер).

Софійка Зєлик, Ню Йорк
Іван Кобзяр, Микола Понеділок, Едвард Козак (Еко) і Іван Керницький (Ікер).
Знимкою поділилася Софійка Зєлик з Ню Йорку. Автор знимки невідомий.

У 1949 емігрував до США. Заробляв спочатку фізичною працею — мив посуд у ресторані, морозиво продавав, працював у мясара, фармера. Біля трьох років працював у радіостанції «Голос Америки», коли вона була в Ню Йорку. У 1955 році, почав працювати в Стечерт-Гафнер, при адресі 31 Іст 10 вул. (Stechert-Hafner, 31 East 10th Street), одна із найбільших американських книгарень в Ню Йорку, в слов’янському і німецькому відділі. Жив у Нью-Йорку при адресі 210 Іст 10 вул. (210 East 10th Street), де помер 25 січня 1976 р.

Цілу збірку оповідань Миколи Понеділка “Соборний Борщ” можна почитати на Діаспоріані.

You Might Also Like