Дрогобицька солеварня на старих фото

8 Вересня, 2020

Категорії: Roots: репортажі, дослідження, розмови, спогади |

Позначки: сіль | солеварня | традиційне виробництво |

Країна: Україна |

Місто: Дрогобич |




Історія Дрогобицької солеварні знайшла відклик у наших читачів, багато хто запланував мандрівку в Дрогобич, ще більше – хочуть придбати сіль додому.

Ми ж продовжуємо тему публікуючи деякі цікаві факти про солеварню та історичні фото.

На фрагменті ікони ХVII ст. «Зустріч Марії та Єлизавети» в Дрогобицькій церкві Воздвиження Чесного Хреста (авторства Стефана Поповича-Медицького) зображена Дрогобицька солеварня. Фактично, уся сценографія ікони відбувається на тлі солеварні. Із зображення ми можемо уявити як в той час виглядало виробництво. Це було ціле містечко, адже окрім соляних криниць там були допоміжні адміністративні будівлі, кухня, скляди, крамниці, майстерні і навіть шинок для солеварів.

Фрагмент ікони «Зустріч Марії та Єлизавети» з Дрогобицької церкві Воздвиження Чесного Хреста

Наступна пара фотографій – групове фото працівників солеварні та (для порівняння) фасад головного будинку в вересні 2020.

Про групове фото знаємо, що це 1901 рік, І сфотографована є Управа солеварні та працівники. Управа: Начальник старшого уряду – Вацлав Пшетоцький, Завідувач – Збіґнєв Зловодський, Касир – Кароль Банко, контролер-асистент каси – Константин Мішкєвич; лікар – д-р медицини Зенон Пельчар. Управі підпорядковувалися: 4 службовці та 46 сталих робітників.

Якщо порівняти фраґменти фотографій, то бачимо, що декор будинків зберігся до нині.


Дуже цікавими також є збережені унікальні креслення будівель Дрогобицької солеварні в 1850-1870 рр. де зображені адміністративні та виробничі споруди солеварні (з “Archiwum Narodowe w Krakowie”). Цікаво, що адміністративний будинок заводу мав статус загальноповітового, а урядники здійснювали контроль над продажем солі не тільки в Дрогобичі, але й в Нагуєвичах, Сольці, Колпці, Уличному та інших давніх королівських соляних жупах.


Кілька фото з історії Дрогобицької солеварні маємо від пані Оксани Бунди, головної технологині виробництва:

Ще кілька цікавих фото надав Туристично-Інформаційний Центр Дрогобича. На них можна впізнати будинок “Королівської” соляної криниці та процес завантаження солі на возики.

You Might Also Like