Сьогодні, у День Незалежності України, хочемо привітати усіх українців – від Сяну до Дону та по цілому світові – тих, для кого це свято є чимось значно більшим, ніж нагодою вигуляти вишиванку та обмінятися святковими ґіфками в соцмережах. Пам’ятаймо, якою ціною дісталася та обороняється Незалежність! Слава Україні!
А при святі – дидактичне читання. Оповідання Миколи Понеділка “Соборний борщ” із однойменної збірки, виданої у видавництві Юліана Середюка в Буенос Айресі 1960 року.
Коротке гумористичне оповідання про борщ як символ непорозуміння та, врешті, порозуміння. Тож, цінуймо Незалежність, будьмо разом і варімо свій борщ – не зважаючи на жодні тимчасові перешкоди!
А щоб зацікавити до читання – цитата:
В одному горняті – борщ зелений. Полтавський. Густесенький. З картоплею, квасолькою, капусткою, та ще й з сальцем, підсмаженим молоденькою та зелененькою цибулькою… Та ще й лавровий листочок на додачу вкинено … І кропу дрібку …
Микола Понеділок, “Соборний борщ”, 1960
В іншому горняті – борщик червоний. Тернопільський. Рідесенький. Із бурячком, затушкованим дрібнюсінькою закришкою (а в закришці морквичка, петрушечка та інша зеленинка) … Піддобрений м’ясцем та прихорошений сметанкою з затертим борошном … Та ще й кваску з цитрини для смаку вкраплено …
Отже – куди не глянь – чи в одно горня, чи в інше слинка від посмаку до горла приступає …
От, бачите, через що війна зчинилася, – каже Кирило, вказуючи на горнята.
Wiki-довідка:
Микола Понеділок (*24 вересня 1922, Новомиргород, Херсонська губернія, російська імперія — †25 січня 1976, Нью-Йорк, США) — український письменник, автор збірок гумористичних оповідань, член Організації Українських Письменників «Слово». Похований на українському некрополі у Саут Баунд Бруку (Нью-Джерсі).
Під час Другої світової війни та німецької окупації попадає в 1944 у Німеччину, мешкав у Мюнхені, працював у театральній трупі Йосипа Гірняка та Олімпії Добровольської, грав у театрі Володимира Блавацького.
Пам’ятаю Миколу Понеділка з Ню Йорку і з Гантеру. В Гантері усе були літературно-мистецькі вечорі і пан Понеділок дуже часто брав участь у цих імпрезах. На фотографії 4 славні Гантерці – Іван Кобзяр, Микола Понеділок, Едвард Козак (Еко) і Іван Керницький (Ікер).
Софійка Зєлик, Ню Йорк
У 1949 емігрував до США. Заробляв спочатку фізичною працею — мив посуд у ресторані, морозиво продавав, працював у мясара, фармера. Біля трьох років працював у радіостанції «Голос Америки», коли вона була в Ню Йорку. У 1955 році, почав працювати в Стечерт-Гафнер, при адресі 31 Іст 10 вул. (Stechert-Hafner, 31 East 10th Street), одна із найбільших американських книгарень в Ню Йорку, в слов’янському і німецькому відділі. Жив у Нью-Йорку при адресі 210 Іст 10 вул. (210 East 10th Street), де помер 25 січня 1976 р.
Цілу збірку оповідань Миколи Понеділка “Соборний Борщ” можна почитати на Діаспоріані.